Zaburzenie miesiączki

Witam! Mam 26 lat. Mój problem polega na tym, że 8 lutego (ok. tydzień przed terminem spodziewanej miesiączki) dostałam delikatnych brązowo-czerwonych plamień. Nadmieniam, że miesiączkuję raczej regularnie (cykle 30-31 dni) i miesiączkę powinnam dostać 13-14 lutego. Plamienia trwały ok. 5 dni. Współżyłam z chłopakiem dwukrotnie od ostatniej miesiączki, ale z zabezpieczeniem (prezerwatywa). Zwykle przed miesiączką miałam silny ból piersi, natomiast teraz delikatnie bolą mnie tylko brodawki. Plamienia już ustały, ale miesiączki nie dostałam. W styczniu byłam u ginekologa. Pani doktor wykryła "malutką" nadżerkę, która podobno nie wymaga leczenia. Poza tym stwierdziła, że wszytko jest w porządku. Wyniki cytologi wyszedł prawidłowy. Zatem proszę o odpowiedź, co może być przyczyną tego zaburzenia miesiączki?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nie ma podstaw, by u Pani rozpoznać zaburzenia miesiączkowania - taki pojedynczy epizod, jaki miał miejsce, nie musi świadczyć o żadnym zaburzeniu. Zwłaszcza, że miała taka sytuacja miejsce po raz pierwszy, oraz że niedawno była Pani na wizycie kontrolnej u ginekologa.

Nieraz przy zajściu w ciążę mogą pojawić się na samym początku drobne plamienia (mimo stosowanej antykoncepcji), zazwyczaj w okresie planowanej miesiączki - dlatego dla pewności proponuję wykonanie testu ciążowego. Jeżeli podobne epizody będą zdarzały się w przyszłości lub dołączą inne niepokojące objawy, proponuję ponowną wizytę u ginekologa, być może będzie wskazane wykonanie badań hormonalnych.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o testach ciążowych.

Serdecznie pozdrawiam!