Zachorowanie na boreliozę w ciąży

Witam! Jestem kobietą i mam 26 lat i kilka pytań, ponieważ 10.06.09 r. ukąsił mnie kleszcz i zrobił się niewielki rumień (ok. 5 mm). Natychmiast udałam się do lekarza internisty, który przepisał mi lek na okres 4 tygodni w dawce 200 mg dziennie. Lek brałam w okresie 12.06.2009 r.-08.07.2009 r. 27.08.2009 r. zrobiłam badanie krwi techniką Elisa, z którego wynika, że IgM 47,86 RU/ml - dodatni, a IgG <2 RU/ml - ujemny.

Nie wiem co to oznacza, a ponieważ okazało się, że jestem w 12 tygodniu ciąży (prawdopodobnie zaszłam w ciążę 03.07.2009 r.) mój lekarz ginekolog troszkę mnie nastraszył i zalecił zrobienie kolejnego testu Elisa. Nie wiem co w takiej sytuacji robić, czy są jakieś leki, które nie szkodziłyby dziecku? Zaznaczam, iż ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli chodzi o boreliozę, to nie mam żadnych dolegliwości z nią związanych i nie miałam od dnia ukąszenia.

Chciałabym wiedzieć, co oznaczają moje obecne wyniki? Nie mam bladego pojęcia, jak je interpretować i czy mam powody, by martwić się o stan jeszcze nienarodzonego dziecka? Słyszałam o antybiotykach, które można przyjmować w ciąży i czy się na nie kwalifikuję, i oczywiście, jaki mają wpływ na dziecko? A co z karmieniem piersią? Jestem umówiona na wizytę do lekarza chorób zakaźnych, ale nie wiem czego oczekiwać, o jakie badania prosić. Proszę o wskazówki, co robić w takiej sytuacji.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Przeciwciała wykrywane we krwi świadczą o odpowiedzi organizmu. Pani wynik mówi tylko to, że niedawno zachorowała Pani na boreliozę. Dalsze leczenie na razie nie jest konieczne. Jeśli taka konieczność wystąpi, może Pani stosować takie same leki, jak kobiety niebędące w ciąży za wyjątkiem jednego.