Zachowania autodestrukcyjne i zaburzenia odżywiania

Ogólnie to mam zaburzenia odżywiania i przejawiam pewne zachowania autodestrukcyjne. W ostatnim czasie nadużywałam herbatek przeczyszczających (senes). Obecnie nie jestem w stanie się wypróżnić, a mój brzuch jakby pęcznieje. Chciałabym się o tym więcej dowiedzieć i zastanawiam się, czy jest to odwracalne? Mam to dopiero od kilku dni.

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Nadużywanie środków przeczyszczających (nawet ziołowych), mocno zakłóca naturalne mechanizmy organizmu w tym zakresie. W zaburzeniach odżywiania obserwuje się bardzo silny komponent psychologiczny. Z opisu wynika, że ma Pani również świadomość własnych zachowań autodestrukcyjnych (które są widoczne już w samym tym zaburzeniu).
Udanie sie na wizytę do psychoterapeuty byłoby bardzo pomocne w uporaniu się z tym problemem i odzyskaniu równowagi emocjonalnej. Najlepsze efekty w tego typu zaburzeniach przyniesie psychoterapia rodzinna.

Witam,

oczywiście jest to proces odwracalny ale koniecznie musi Pani zaprzestać picia senesu czy innych herbatek tego typu. Proszę także udać się do psychoterapeuty ponieważ zaburzenia odżywiania to bardzo poważna choroba i groźnych dla zdrowia skutkach. Obawiam się że sama sobie Pani nie poradzi z problemem i należy szukać pomocy u specjalistów.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Objawy, które Pani opisuje nie mijają same i wymagają interwencji terapeutycznej. Najlepiej Zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego lub do psychoterapeuty. Optymalną opcją było by to, gdyby do terapeuty zgłosiła się Pani z rodziną (tzn. mamą i tatą).
Pozdrawiam