Zachowanie 14-miesięcznej córki

Witam. Mam problem z moją 14 miesięczną córką. Rzuca zabawkami nie potrafi skupić się dłużej na zabawie . Jak widzi klucze to musi je mieć w rączkach bo krzyczy bierze jak jej się nie da.Nie lubi siedzieć w wózku zaraz z niego wychodzi. Jak mówię do niej nie wolno kilka razy to nie słucha jeszcze zrobi na przekur krzyczy często płacze. Potrafi się bawić np. karmi butelką misie na "niby" kładzie się często na podłogę albo na misie .Mam nadzieję ze nie ma zachowań autystycznych.

Witam, przyczyn takiego zachowania moze byc wiele, jeśli niepokoi ono Pania to zachęcam do wizyty u psychologa, który bedzie miał okazje do zebrania pełnego wywiadu i wydania opini. Pozdrawiam

Takie maluszki często nie maja jeszcze zdolności panowania nad emocjami, przezywają je całym sobą. Podobnie ich czas skupienia nie jest długi (parę minut), a uwaga często jeszcze mimowolna (łatwo się rozpraszają). Opisane zachowanie może zatem mieścić się w granicach normy- szczególnie jeśli rozwój córeczki jest zgodny w normami dla wieku.
W razie potrzeby- można porozmawiać z lekarzem pediatrą, który prowadzi córeczkę.

Dziecko w tym wieku chce mieć coś "tu i teraz". Nie ma możliwości odraczania, to nie ten etap. I chociaż może Pani słyszeć, że "jest niegrzeczna", to ja raczej powiedziałabym, że jest otwarta na świat i bardzo chłonna tego co się dzieje. Rozwija się i wszystko ją ciekawi. Pisze Pani, że dziecko robi "na przkór". Wbrew częstym opiniom rodziców, że dziecko jest złośliwe, przekorne, maluch w tym wieku nie potrafi tak intencjonalnie zachowywać się. Może uznać, że to forma zabawy, ale z całą pewnością, nie jest to jej złośliwy akt woli. Doradzam spokój i interweniowanie w sytuacjach zagrożenia dla dziecka lub kogoś innego.