Zachowanie dziecka w wieku 1,5 roku

Syn ma półtora roku. Od urodzenia jest marudnym dzieckiem - nie potrafi zająć się sobą, w nocy budzi się min. kilka razy. Nie umie bawić się zabawkami - rzuca nimi. Nie lubi oglądać bajek, wpada w histerię, gdy słyszy oklaski. Nie powtarza gestów: papa, cześć, nie pokazuje części ciała. Poproszony, żeby coś powtórzył (np. mama, tata) mówi baba. I to jedyne sylaby. Swoje imię (Adaś) zawsze wypowiada: trrr. Lubi książki - przekłada kartki i chce słuchać, co na nich jest. Czy powinnam się martwić?

Witam,
Opisane zachowania robią wrażenie potrzeby związanej z obecnością bliskiej osoby/np.Pani/ i zainteresowania w sposób życzliwy i czuły jego sprawami,nie zaś wymagania,by w zamian za to zajmował się sam sobą.To bardzo małe dziecko,niezdolne do dłuższej uwagi na jednym bodźcu,którego może nie rozumieć,albo,ktoryjest zbyt pobudzający,jak oklaski..Mam wrażenie,że wykazuje Pani poirytowanie jego osobą,więc koncentruje się Pani na błędach zamiast pozytywach.Polecałabym wizytę u dobrego terapeuty ,żeby nie doszło do zaburzenia rozwoju wskutek postawy opiekuna.Czasamii rozpoznaje się wtedy cechy depresji rodzica,nad którymi trzeba się koncentrowa ć w pierwszej kolejności,albo rzeczywiste problemy dziecka,do których dostaje Pani konkretne wskazówki.Proszę póki co,być dobrych myśli i bawić się razem z synkiem.
Serdecznie pozdrawiam.