Zapytaj lekarza

7 1 7 , 2 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zacienienia na siatkówkach obu oczu - zmiany rozwojowe czy oznaka choroby?

Dzień dobry. Podczas wizyty u okulisty wykonano badanie perymetryczne i zbadano dno oka. Wyniki badania perymetrycznego wykazały duże ubytki w polu widzenia. Na siatkówkach obu oczu lekarz zauważył zacienienia w kształcie półksiężyców, stwierdził również, że nieprawidłowo przebiegają naczynia krwionośne - jakby w pewnym momencie ginęły i wpadały w jakiś tunel. Dodam, że w związku z wysokim poziomem prolaktyny neurolog skierował mnie na rezonans przysadki. Okulista myślał, że być może coś naciska na nerw wzrokowy. W opisie z badania rezonansem stwierdzono jednak - nerw wzrokowy wolny. Okulista doszedł do wniosku, że nie wie co to jest - ciśnienie w obu oczach było prawidłowe. Mowił, że być może to zmiany rozwojowe i mam to od urodzenia. Czy tak może być?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Zaćma - co oferuje okulistyka?

Zaćma to wrodzona lub degeneracyjna choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka. Pogorszenie ostrości widzenia do dali, zamglone widzenie do dali, słabe widzenie w słoneczny dzień ? to niektóre objawy zaćmy. O współczesnych możliwościach wyleczenia tej choroby opowiada docent dr hab. n. med. Piotr Jurowski.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Czy okulista odniósł się do przyczyny ubytków pola widzenia? Jakiego są typu i jaka jest możliwa przyczyna?

Bywają takie zmiany rozwojowe, zwłaszcza że te są w obu oczach. Dla pewności, jeżeli wcześniej nie będzie innych powodów do takiego badania, warto powtórzyć badanie dna oka, np. za pół roku czy za rok, by ocenić, czy opisane zmiany w jakiś sposób się zmieniają. A ponadto warto przyjrzeć się dokładniej tym ubytkom pola widzenia, jak wspomniałam.

Serdecznie pozdrawiam!

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy