Zacienienia na siatkówkach obu oczu - zmiany rozwojowe czy oznaka choroby?
Dzień dobry. Podczas wizyty u okulisty wykonano badanie perymetryczne i zbadano dno oka. Wyniki badania perymetrycznego wykazały duże ubytki w polu widzenia. Na siatkówkach obu oczu lekarz zauważył zacienienia w kształcie półksiężyców, stwierdził również, że nieprawidłowo przebiegają naczynia krwionośne - jakby w pewnym momencie ginęły i wpadały w jakiś tunel. Dodam, że w związku z wysokim poziomem prolaktyny neurolog skierował mnie na rezonans przysadki. Okulista myślał, że być może coś naciska na nerw wzrokowy. W opisie z badania rezonansem stwierdzono jednak - nerw wzrokowy wolny. Okulista doszedł do wniosku, że nie wie co to jest - ciśnienie w obu oczach było prawidłowe. Mowił, że być może to zmiany rozwojowe i mam to od urodzenia. Czy tak może być?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Lek. Magdalena Kowalska
64 poziom zaufania
Witam!
Czy okulista odniósł się do przyczyny ubytków pola widzenia? Jakiego są typu i jaka jest możliwa przyczyna?
Bywają takie zmiany rozwojowe, zwłaszcza że te są w obu oczach. Dla pewności, jeżeli wcześniej nie będzie innych powodów do takiego badania, warto powtórzyć badanie dna oka, np. za pół roku czy za rok, by ocenić, czy opisane zmiany w jakiś sposób się zmieniają. A ponadto warto przyjrzeć się dokładniej tym ubytkom pola widzenia, jak wspomniałam.
Serdecznie pozdrawiam!