Zaczerwienione miejsce po ugryzieniu przez kleszcza

Witam. Od kilku dni utrzymuje się dosyć wysoka gorączka (pomiędzy 39-40) oraz bóle mięśni i stawów. Kleszcza wyjąłem około 3 tygodnie temu. Wydaje mi się, że całego, choć teraz zauważyłem, że miejsce po kleszczu jest zaczerwienione (około 0.5 cm). Z początku myślałem, że to zwykla trzydniówka, ale teraz, gdy zauważyłem to zaczerwienienie, zacząłem się niepokoić.

Powinien Pan zgłosić się do lekarza.

Należy dokładnie obserwować miejsce po wyjęciu kleszcza. Jeżeli rumień będzie się powiększać i zblednie w środku - czyli będzie to rumień wędrujący- jest to wskazanie do włączenia antybiotyku nawet bez wykonywania dodatkowych badań.

We wczesnej fazie boreliozy poza rumieniem mogą wystepować także opisane przez Pana bóle stawów i mięśni, stany podgorączkowe (rzadziej wysoka gorączka)