Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co to są mięśnie dna miednicy?

Mało kto z nas zastanawia się, nad funkcjonowaniem swojego organizmu. Dlaczego działa on tak, a nie inaczej? Warto jednak wiedzieć jak jak on pracuje. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat mięśni dna macicy.

Lek. Jacek Ławnicki
82 poziom zaufania

Witam!
Ciąża po przebytym zabiegu może lecz nie musi być ciążą podwyższonego ryzyka. Wskazana jest wizyta u specjalisty ginekologa. W razie konieczności zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stażysta w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
0

Po konizacji szyjka może być krótsza, zależy to od długości wyciętego stożka. Wg pewnych danych, w związku z fizycznym skróceniem szyjki macicy istnieje większe ryzyko porodu przedwczesnego / poronienia. Wg innych danych z literatury, oraz doświadczenia klinicznego wynika, że w rok po konizacji w szyjce wytworzona jest już blizna, która jest nierozciągliwa i bardzo dobrze stabilizuje szyjkę, pomimo jej mniejszej długości. Dlatego należy zwrócić większą uwagę na szyjkę macicy w czasie ciąży, oglądaniem, badaniem palpacyjnym oraz ultrasonograficznym. W przypadku upławów szybkiej decydować się na wykonanie posiewu celem wykluczenie istotnej infekcji (zapalenie bakteryjne może dodatkowo zwiększać ryzyko rozwierania szyjki i porodu przedwczesnego). W przypadku stwierdzenia istotnego skracania szyjki macicy możliwe jest założenie tzw. szwu okrężnego na szyjkę macicy, który to szew miałby mechanicznie zapobiegać dalszemu rozwieraniu. Ważne jest wobec tego monitorowanie, a w przypadku patologii szybsze reagowanie (które może nie będzie w ogóle konieczne).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy