Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zagrożenie porodem przedwczesnym z powodu polipa

Witam, jestem w 30 tygodniu ciąży, w drugim trymetrze miałam polipa, który powodował plamienia, i który odpadł podczas badania. Od tej pory wszystko jest porządku jak określa mój ginekolog. Następnie skierował mnie na zastrzyki rozwijające płuca dziecka na wypadek wczesnego porodu. Jak to określił - rutynowa procedura. Czy rzeczywiście może mi zagrażać przedwczesny poród z powodu polipa, którego już nie mam? Czy w tej sytuacji naprawdę jest wskazane podanie zastrzyków? Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Podanie kursu sterydoterapii, czyli zastrzyków domięśniowych zawierających deksametazon lub betametazon, przyspieszających dojrzewanie płuc płodu, wskazane jest w przypadku, gdy istnieje zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia porodu przedwczesnego. Przykładowo często podajemy sterydy z powodu niewydolności cieśniowo-szyjkowej, czyli przedwczesnego skracania się szyjki macicy. Polip szyjki (obecnie lub w przeszłości) nie stanowi zagrożenia porodem przedwczesnym, tak więc najpewniej Pani lekarz ma na myśli inny powód, dla którego miałaby Pani otrzymać kurs sterydoterapii. Proszę go o to zapytać.

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy