Zajście w ciążę po różyczce

Witam. Mam 30 lat i właśnie przechodzę różyczkę. Jak szybko możemy z mężem zacząć starania o dziecko, bez obawy, że wirus różyczki jest jeszcze w moim organizmie?

30 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Prawdopodobnie była Pani szczepiona przeciwko różyczce w wieku 13 lat. Jeśli choroba, którą Pani obecnie przechodzi, to na pewno różyczka, to najpewniej Pani organizm nie wytworzył wystarczającej odporności przeciw temu wirusowi po szczepieniu. Tak czy siak, myślę, że dla optymalnej ochrony najlepiej byłoby wykonać badanie krwi w kierunku przeciwciał IgG przeciw wirusowi różyczki 1-2 miesiące po wyzdrowieniu, i jeśli poziom ich będzie zadowalający - rozpocząć starania o dziecko. Przy okazji, warto też sprawdzić poziom przeciwciał przeciw toksoplazmozie i CMV, jeśli jeszcze Pani tego nie robiła, i oczywiście przyjmować już kwas fioliowy.

Pozdrawiam!