Zakażenie wirusem HPV a rak

Wykryto u mnie zakażenie przetrwałe wirusem HPV 18 (test mRNA) czy w tym przypadku jest możliwość aby proces rozwoju raka się zatrzymał, lub uległ cofnięciu, jestem załamana.

Witam, Po pierwsze proszę się tym wynikiem tak bardzo nie przejmować. Rozpoznanie infekcji nie oznacza ani że Pani już choruje na raka szyjki macicy, ani że na pewno Pani zachoruje. To co wiadomo to fakt iż ryzyko wystąpienia tego nowotworu jest zdecydowanie częstsze w tej grupie pacjentek. To czego trzeba przestrzegać to regularne badania ginekologiczne (co najmniej 2 razy w roku) z cytologią