Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zakrzepica żyły wrotnej z transformacją jamistą i naczyniami krążenia obocznego oraz miażdżyca aorty w wyniku TK

Witam chciałem zapytać, miałem robione badanie TK. i wyszło że mam zakrzepice żyły wrotnej z transformacją jamistą i naczyniami krążenia obocznego. Jeszcze rozpoznano miażdżyce aorty. Proszę napisać co to takiego, bo w klinice nic mi nie powiedziano, mówili że nie mogę brać na to schorzenie lekarstw. BARDZO PROSZĘ O POMOC. Pozdrawiam Grzegorz z Katowic.
MĘŻCZYZNA, 43 LAT ponad rok temu

Co to jest hiperlipidemia?

Hiperlipidemia jest zaburzeniem gospodarki lipidowej organizmu i stanowi ważny czynnik rozwoju miażdżycy. Jest to rezultat siedzącego trybu życia, nieprawidłowego odżywiania, nadwagi, ale też wynik predyspozycji genetycznych. Hiperlipidemia posiada swoje odmiany, o czym opowiada kardiolog dr Piotr Gryglas.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Miażdżyca to bardzo skomplikowana/cicha choroba , w której przebiegu dochodzi do zwężenia lub uszkodzenia światła naczyń - w tym przypadku aorty. Warto zaznaczyć iż aorta jest głównym naczyniem naszego ciała. Jeżeli chodzi o zakrzepicę żyły wrotnej to sprawa wygląda następująco. W świetle naczynia stworzył się skrzep i je zaczopował. Na szczęście nasze ciało ma zdolność do wytworzenia krążenia obocznego co w pewnym stopniu odbarcza krążenie poniżej skrzepu.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy