Załamanie psychiczne a wyjście z tej sytuacji

Ile razy można się załamać i czy jest realne wyjście całkowite z tego? Im więcej zadaję pytań, tym chyba bardziej wpadam w depresję...

ponad rok temu

Na podstawie zadanego pytania trudno mi określić, czy w tym konkretnym przypadku "załamanie" jest równoznaczne z depresją. Zaburzenia depresyjne możemy podzielić na epizod depresyjny oraz zaburzenia depresyjne nawracające. W zależności od objawów klinicznych można zastosować określone leczenie. Obecnie za optymalną formę uważa się leczenie łączone - psychoterapia z farmakoterapią. Szacuje się, że w pierwszorazowym leczeniu depresji przy zastosowaniu leków mamy 70% szans, aby zastosowany lek spowodował poprawę. Jeżeli pierwszy podany lek nie spełnia oczekiwań, wdrażamy kolejny. Prawidłowo leczony epizod depresji ma szanse nie powracać. Bywa jednak, że epizody powracają - wtedy mówimy o zaburzeniach depresyjnych nawracających. Leczeniem zaburzeń depresyjnych, szczególnie pierwszego epizodu, optymalnie powinien zająć się psychiatra.