Novate i jej zamiennik

Witam. Zacznę od tego, że mam 30 lat i od dwóch lat leczę się z powodu łuszczycy. Jest to dla mnie bardzo uciążliwa choroba, gdyż w czasie nasilenia objawów moje ręce nie wyglądają pięknie. Latem nawet w upały często chodzę w koszulach z długim rękawem, aby przykryć zmiany chorobowe. Stosowałem różne maści i kremy, ale co jakiś czas choroba powraca. Ostatnio stosowałem maść Novate przepisaną przez dermatologa. Wydaje mi się, że ja się chyba już uodporniłem na ten lek i chciałbym spróbować czegoś innego, może bardziej skutecznego. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć, czy jest na rynku jakiś zamiennik Novate, który będzie skuteczny i bez recepty? Może w aptekach jest dostępny jakiś odpowiednik Novate, który będę mógł kupić bez recepty? Zależy mi na tym, bo kolejną wizytę u lekarza mam dopiero za jakiś czas. Będę wdzięczny za odpowiedź.

Małgorzata Panek

Lek ten i wszystkie jego odpowiedniki są dostępne wyłącznie na receptę.
Proszę udać się do lekarza rodzinnego.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Witam,
Łuszczyca jest to choroba skóry o nie do końca jeszcze poznanej etiologii. Jest to choroba, która zazwyczaj pojawia się miedzy 10 a 40 rokiem życia, chociaż znane są także przypadki, w których pojawiła się po ukończeniu 70. roku życia. Podejrzewa sie, że łuszczyca jest choroba autoimmunologiczną. Często do pierwszego ataku choroby dochodzi przy infekcjach tj. grypa czy ospa. Poza tym wystąpieniu choroby sprzyjają stany zapalne w obrębie gardła, migdałków i nosa. Podejrzewa się związek łuszczycy i leków takich jak beta blokerów czy soli litu, nie został on jednak do końca udowodniony. W 20-50 proc choroba atakuje także paznokcie.

Ponieważ etiologia choroby jest nieznana, leczenie jest jedynie objawowe. Warto jest zastosować odpowiednią pielęgnację skóry, nie używać klasycznych mydeł, zadbać o nawilżanie skóry. Poza tym warto jest unikać wędlin, potraw wędzonych i grillowanych, zrezygnować z papierosów i z alkoholu. Nie powinno sie podrażniać skóry np. poprzez noszenie wełnianych swetrów. Po kąpieli skórę należy odpowiednio nawilżyć. Ponadto przy używaniu perfum warto nanosić je na ubranie, zamiast bezpośrednio na skórę. Przy niewielkim natężeniu choroby można używać jako leczenia objawowego preparatów z mocznikiem.
Novatin jest to maść, która jako substancję aktywną posiada propionian klobetazolu. Stosowana jest ona w leczeniu łuszczycy, liszaja płaskiego, liszaja rumieniowatego przewlekłego. Maść tą nanosi się na skórę, można zastosować opatrunek. Substancja czynna ma działanie przeciwwysiękowe, przeciwświądowe, przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne.
Jeśli chodzi o leki, to nie ma takich, które można by kupić w aptece bez recepty. W celu zmiany leku niezbędna jest wizyta u dermatologa. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry to np. specjalne mydła i substancje nawilżające można kupić w aptece bez recepty.