Zaniedbywanie siebie, nieregularny sen, zniechęcenie - co robić?

Jestem mężczyzną, 21 lat. Mam całkowicie rozregulowany rytm dobowy, czasem śpię w dzień, czasem w nocy, czasem kilka godzin, czasem kilkanaście, okresy czuwania są równie nieregularne. Nie studiuję (rzuciłem studia z powodu rozczarowania nimi), jestem bezrobotny. Zaniedbuję swój wygląd, tyję. Nie mam na nic siły ani energii, nie potrafię zmusić się do sprzątania, czasem wręcz kąpieli... Siedzę tylko przed monitorem i jem. Wieloletni przyjaciele irytują mnie, nie mam ochoty na spotkania z nimi. Nie mogę się skupić. W skali depresji Becka w teście internetowym wyszło mi 40. Mam historię depresji, która czuję, że nigdy nie została wyleczona do końca.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Objawy, które Panu towarzyszą, świadczą o depresji, dlatego najlepiej byłoby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Nieleczone mogą się pogłębiać. Jednak nie powinien Pan poprzestać na samej farmakoterapii. Bardzo ważne jest podjęcie psychoterapii, która pomoże Panu odkryć przyczynę choroby i dzięki temu lepiej sobie z nią radzić.

Spotkania z psychologiem (psychoterapeutą) mogą Panu pomóc w podjęciu decyzji odnośnie swojej przyszłości zawodowej. Przede wszystkim w wyborze dalszej ścieżki naukowej. Jeżeli podjął Pan studia, warto je dokończyć, ale może rzeczywiście wybrać inny kierunek. Porzucenie nauki na pewno wpłynęło na Pana negatywnie, do tego trudna sytuacja, jaką jest brak pracy. Proszę nie zwlekać z udaniem się do specjalisty, gdyż sytuacja jest poważna, a są miejsca, w których może Pan uzyskać fachową pomoc.

Sen może Pan uregulować poprzez zażywanie przez kilkanaście dni o stałej porze, a na godzinę przed snem, jednej tabletki melatoniny. Lek ten dostępny jest bez recepty, proszę skonsultować z farmaceutą optymalną dawkę dla Pana (zależna głównie od masy ciała). Po kilku/kilkunastu dniach powinien Pan stopniowo zauważyć poprawę. Warto stosowac również muzykę relaksacyjną przed snem, zadbać o prawidłową higienę snu, ranek rozpocząć aktywnie, a pod wieczór unikać zbyt intensywnych emocji, pobudzenia, wysiłku.

Pozdrawiam Pana serdecznie i życze szybkiego powrotu do zdrowia!