Zanik dziąseł po ekstrakcji wszystkich zębów

Dzień dobry Mam trochę nietypowe pytanie: 6 lat temu miałam usuwane wszystkie zęby. Nosiłam protezy zębowe, które co 3 m-ce były uszczelniane. Po 4 latach uszczelniania od specj. stomatologa dowiedziałam się, że mam zanik dziąseł. W chwili obecnej dziąseł prawie nie ma . Potez paktycznie nie da się nosić, a jestem dość młodą osobą. Czy ktoś mółby przybliżyć mi jaka możę być pzyczyna, gdyż na konsultacji specj.protetyka odpowiedzią byłó wzruszenie ramion.... Pozdrawiam

Dzień dobry Pani, utrata każdego zęba powinna być w jak najbliższym możliwym czasie uzupełniana. Usunięcie zęba powoduje, że w miejscu rany przez pierwsze trzy miesiące rozwijają się komórki zwane osteoblastami, które powodują procesy naprawcze rany, czyli jej gojenie, po tym okresie rozwijają się komórki zwane osteoklastami, które powodują niszczenie kości, czyli jej zanik. Gdyby lekarz zaproponował Pani uzupełnienie braków zębowych implantami, wówczas nie doszło by do takiego zaniku kości, czyli dziąseł, jak Pani to nazywa. Niestety proces ten będzie nadal postępował, radzę jednak pomyśleć o uzupełnieniu protetycznym opartym na implantach.
Pozdrawiam :)

Protezy całkowite akrylowe - inaczej zwane protezami osiadającymi - są to protezy które opierając się na dziąśle i błonie śluzowej powodują zanik kości. Jednym słowem utrata wszystkich zębów w tak młodym wieku i noszenie protez powoduje zanik kości.

Witam!

Jak za pewnie Pani zauważyła podczas użytkowania protezy warunki w jamie ustnej ulegały zmianie a protezy nie, przez co były co jakiś czas korygowane. Dzieje się tak ponieważ przez brak zębów kość zanika. Jedynym rozwiązaniem które pozwoliłoby uniknąć zaniku było uzupełnienie braków zębowych implantami.