Zanik miesiączki a trenowanie baletu

Witam. Mam 15 lat i moim problemem jest zanik miesiączki,którą dawniej miałam od 11 roku życia. Okres nie pojawia się od 4 miesięcy. Mój wzrost to 160 cm. Myślę,że jest to spowodowane moim spadkiem masy ciała. Jeszcze 8 miesięcy temu ważyłam 52 kg. Chodzę do szkoły baletowej,częste ćwiczenia,stres,którego miałam dużo spowodowany m.in. brakiem czasu, spowodowały,że teraz ważę 42 kg.Dodam,że od ponad roku nie jem mięsa,lecz nie mam ustalonego planu żywienia. Co mam jeść,aby okres wrócił? Co robić?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zaburzenia miesiączkowania w tym wtórny zanik miesiączki może być spowodowany stresem, lekami, zaburzeniami hormonalnym oraz właśnie nadmiernym odchudzaniem. Z pewnością warto wrócić do normalnej diety, oczywiście warto uwzględnić by była ona odpowiednio zrównoważona. Warto pamiętać iż komórki tłuszczowe w ciele ludzkim produkują estrogen więc u kobiet z niedowagą może być go zbyt mało. W takiej sytuacji , zachwiana równowaga hormonalna może owocować brakiem owulacji i menstruacji. Warto skorzystać z pomocy dietetyka.

Witaj,
zdecydowanie ważysz za mało. Twój organizm nie otrzymuje odpowiedniej dawki energii i dlatego nie masz nadmiaru, który mógłby być wydalony w trakcie miesiączki.
Lubię pracować z wegetarianami, gdyż uważam, że można żyć bez mięsa. Warunkiem jest jednak właściwe ułożenie diety. Nie można jako zamiennik mięsa wprowadzać tylko nabiał lub soję. Ważne są pełne zboża, fasoli i gotowane posiłki. Twoje ciało wymaga mądrego jedzeniowego wsparcia, aby chciało z Tobą współpracować. Dobrze skomponowany plan jedzeniowy da się pogodzić z intensywnym treningiem. Wróci wówczas do normy i będziesz miała więcej energii na swoją pasję.Zadbaj o siebie :)