Zanik miesiączki po ciąży

Witam.
14 miesięcy temu urodziłam córkę poprzez cesarskie cięcie, karmiłam ją do października tego roku, ale miesiączka powróciła już w czerwcu. Druga była w lipcu i potem od sierpnia, do tego czasu nie ma. Nie jestem w ciąży, bo byłam u ginekologa, nie ma też żadnych cyst.
Ginekolog kazał zażywać przez 10 dni lek gestagenowy i potem miesiączka ma powrócić, ale ja nie chce się tak leczyć, bo strasznie źle się czuję po tych tabletkach hormonalnych i oczywiście zwiększa się znacznie masa ciała.
Co może być przyczyną tego zatrzymania oraz czy tylko jest taki sposób leczenia?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Zaburzenia miesiączkowania po ciąży występują dość często i są związane z osłabieniem funkcji hormonalnej jajników. Oczywiście mogą wystąpić różne inne przyczyny takiego stanu, jednak w związku z tym, że zdecydowanie ta jest najczęstsza postępowanie polega na stymulacji drugiej fazy cyklu poprzez stosowanie preparatów takich jak ten Pani przepisany. Jest to lek hormonalny, zazwyczaj skuteczny, nie powodujący trwałych zmian w organizmie kobiety. Proponuję zastosować leczenie zaproponowane przez ginekologa. Zważywszy, że trwa ono jedynie 10 dni. Objawy które Pani odczuwa związane są bezpośrednio z działaniem gestagenów - takim samym jak progesteron na początku ciąży. Po odstawieniu tabletek i powrocie funkcji hormonalnej jajników objawy te powinny przeminąć, a cykle unormować.
W przypadku braku skuteczności takiego postępowania potrzebne mogą się okazać dodatkowe badania, w tym oznaczenia hormonów płciowych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.