Zanik objawów przy schizofrenii paranoidalnej a możliwość odstawienia leków

od 4,5 roku choruje na schizofrenie paranoidalna,mialam takie objawy jak ;urojenia ,slyszalam glosy i mialam halucynacje. Od 1,5 roku czuje sie bardzo dobrze, nie mam objawow,czy moge odstawic calkowicie leki? czy w moim przypadku ta choroba jest uleczalna?

Jeżeli chodzi o rokowanie to ok. 20% chorych większość czasu funkcjonuje na poziomie osób zdrowych, u ok. 50% osiągnięta zostaje poprawa (mogą utrzymywać się objawy, ale funkcjonowanie społeczne jest zadowalające). Łącznie 60-75% leczonych pacjentów osiąga tzw. remisję społeczną.

Schizofrenia jest najczęściej chorobą przewlekłą i wymaga farmakoterapii nawet przy braku objawów. Leki zmniejszają ryzyko nawrotu. Proponuję kwestię leczenia dokładnie omówić ze swoim lekarzem psychiatrą, który może przedstawić Pani indywidualne ryzyko związane z potencjalnym odstawieniem leków. Pozdrawiam.