Zanik piersi po skończeniu karmienia piersią

Jestem po dwóch ciążach, ostatnio karmiłam 10,5 miesiąca lewą piersią; prawą około 9 miesięcy. Zawsze prawą pierś miałam mniejszą, jednak ostatnio zauważyłam znaczny zanik obu piersi. Czy mogę coś z tym zrobić, czy muszę gdzieś się udać? Proszę o poradę
KOBIETA ponad rok temu

Czy HTZ jest bezpieczna?

HTZ to hormonalna terapia zastępcza. Stosowana jest np. przy leczeniu menopauzy. Obejrzyj film i dowiedz się, czy HTZ jest bezpieczne. O terapii mówi prof. dr hab. Romuald Dębski.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Zmiana a dokładniej mówiąc zmniejszenie rozmiarów biustu po zaprzestaniu karmienia to wynik spadku stężenia hormonów odpowiedzialnych za laktację. Także w warunkach nieciążowych pierś o gruczołowej budowie odpowiada na stężenie hormonów żeńskich okresową zmianą wielkości. Warto także przypomnieć iż waga kobiety po ciąży maleje fizjologicznie ( spadek ilości wody itp) przez co piersi także chudną. Jeżeli nie zauważyła Pani drastycznej różnicy pomiędzy obiema piersiami a także brak patologii co do np brodawki sutkowej (silnie wciągnięta ku środkowi) nie ma powodów do obaw.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty