Zapalenie odbytu

Witam , prosze o wytłumaczenie wyniku retkoskopi . okolica odbytu czysta, badaniem palcem w kanale wyczuwalne sa powiekszone guzki krwawnicze . napiecie zwieraczy prawidłowy.retkoskop wprowadzono na głębokość 18cm , powyzej zalega stolec. błona śluzowa kanału odbytu zaczerwieniona , w kanale odbytu widoczne sa powiekszone guzki krwawnicze.Dgl :Powiększone guzki krwawnicze(st I wg Parksa ). zapalenie błony śluzowej kanału odbytu. Co oznacza zapalenie odbytu? Czy to dolegliwość, którą można wyleczyć za pośrednictwem antybiotykoterapii czy może konieczny jest jakiś zabieg, tak jak na przykład w przypadku hemoroidów? Chciałabym również zapytać czy zapalenie odbytu może doprowadzić do jakichś powikłań i groźniejszych chorób czy raczej nie ma takiej możliwości? I czy z moich wyników rektoskopii można wyczytać coś więcej? Dziękuję za informację i pozdrawiam.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
W obrębie odbytu widoczne są guzki krwawnicze (hemoroidy) niewielkiego stopnia oraz błona śluzowa jest o charakterze zapalnym. Postępowanie zależy od objawów, które u Pani występują. Proszę skonsultować się z proktologiem.