Zapalenie oskrzeli w 16 tygodniu ciąży

Witam, jestem w 16 tyg ciazy mam zapalenie oskrzeli. Bardzo nieprzyjemny kaszel ,katar i flegma koloru żółtego. Mam antybiotyk Ospamoc 1000 mg.Lekarz kazał odczekac 2 dni i leczyc sie naturalnymi metodami w razie pogorszenia mam przyjąć antybiotyk. 1.Proszę poradzić czy nie lepiej od razu przyjąc antybiotyk? 2. Czy powinnam całe opakowanie zjeść tego antybiotyku? 3. Jaki wpływ na dziecko ma ten antybiotyk? 4. Czy dziecko w łonie matki choruje tak samo jak ja teraz ? BĘDĘ BARDZO WDZIECZNA ZA ODPOWIEDZI NA MOJE 4 POSTAWIONE PYTANIE. POZDRAWIAM. Iza

Milena Lubowicz

Nie jestem w stanie poradzić czy nie brać antybiotyku od razu, gdyż Pani nie badałam. Skoro lekarz zalecił odczekać kilka dni, widocznie stan Pani na to pozwala. Jeżeli zacznie Pani przyjmować antybiotyk, proszę go stosować co najmniej 7 dni. Długoletnie obserwacje wskazują, że antybiotyk ten jest bezpieczny i nie ma konsekwencji dla płodu jego stosowania. Dziecko nie choruje tak jak Pani.
Pozdrawiam

Małgorzata Panek

Lekarz przyjął postawę wyczekującą, gdyż zapalenie wirusowe oskrzeli nie wymaga antybiotykoterapii. Po kilku dniach może ulec nadkażeniu bakteryjnemu i wtedy należy włączyć antybiotyk.
Ospamox jest lekiem bezpiecznym podczas ciąży i w trakcie karmienia. Proszę go stosować w dawkach zalecanych i przez czas wskazany przez lekarza. Należy pamiętać o lekach osłonowych na przewód pokarmowy.
Proces zapalny toczy się u Pani w oskrzelach, natomiast czynniki zapalne mogą krążyć we krwi, wpływając na uklad krążenia zarówno matki i dziecka.
W razie jakichkolwiek działań niepożądanych proszę zgłosić się do lekarza.
Pozdrawiam.