Zaparcia, ból jajnika i kłucie w brzuchu

Dzień dobry! Mam nieregularną miesiączkę, cykle trwają różnie, 35 dni i więcej, w 2011 roku zdarzyło się nawet, że trwał 77 dni. W sierpniu miesiączkę dostałam 11, a następna pojawiła się 15 września. W internecie sprawdziłam i wyszło, że kochałam się z chłopakiem podczas dni płodnych. Nie stosowaliśmy żadnego zabezpieczenia, stosunek był przerywany. Chłopak nie skończył we mnie, ale wiem, że przed wytryskiem pojawia się też płyn i zawiera on plemniki. Około 1 czy 2 tygodnia przed miesiączką we wrześniu miałam plamienie, ale miesiączka była normalna, obfita jak zawsze, potem dostałam ją również w październiku i grudniu. Jednak w listopadzie miałam zgagę i bolał mnie żołądek, miałam zapisane tabletki na zgagę bez badań. W grudniu doszły mi jeszcze mdłości, strasznie odbijało mi się w ciągu dnia, a niektórych potraw nie mogłam przełknąć. Dlatego mało w grudniu jadłam, czułam się pełna, ale mdłości i tak miałam, schudłam 3 kg. Czułam w brzuchu jakby mi się coś przelewało, burczało, jakieś reakcje zachodziły.

Do pierwszego tygodnia stycznia br. czułam osłabienie i senność, teraz mam więcej sił i apetyt wrócił, nie mam mdłości i rzadko mi się odbija. Jem tak jak zawsze, brak zachcianek. W tym czasie miałam na zmianę zaparcia i biegunki, wzdęcia, teraz tylko mam zaparcia. W styczniu zaczęłam odczuwać skurcze od pępka w dół i czuję jakby brzuch w okolicy pępka i pod nim mi wpadał, zostawał wciągnięty do środka na chwilę. Boli mnie jeden jajnik oraz mam kłucie po prawej stronie brzucha trochę niżej niż pępek oraz nad pępkiem. Na pośladkach i udach od strony zewnętrznej mam rozstępy, a także bardziej widoczne mam gruczoły na obwódce wokół brodawki oraz lewa brodawka mi się marszczy. W moim życiu miałam skurcze łydek w czasie snu, ale w zeszłym roku przeszły. Teraz dostaję je w palcach i promieniują na łydki oraz odczuwam mrowienie, czasami zdarzy się kilkusekundowe drętwienie w palcach u stóp. W grudniu robiłam test ciążowy, ale wyszedł negatywnie. Poza tym muszę dodać, że ginekolog stwierdził, że okres mam tak nieregularny, bo na jednym jajniku mam błonę. Co mi dolega, czy to jednak może być ciąża?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Z pewnością gdyby zaszła Pani w ciążę we wrześniu, to test wykonany w grudniu dałby wynik pozytywny. Jeśli później nie współżyła Pani bez skutecznej antykoncepcji, to nie ma obaw - nie jest Pani w ciąży. Natomiast Pani objawy sugerują problem natury gastrologicznej (być może zespół jelita drażliwego?). Powinna Pani opowiedzieć o nich lekarzowi rodzinnemu, ten najpewniej skieruje Panią do specjalisty gastroenterologa, który z kolei zlecić może badania endoskopowe, jak gastroskopia i kolonoskopia. Poza tym, ze względu na nieregularne miesiączki, wskazana byłaby także diagnostyka hormonalna. Powinna Pani udać się do ginekologa lub ginekologa-endokrynologa, który zleci badania hormonalne, by stwierdzić, jakiej natury są Pani zaburzenia hormonalne i ewentualnie wdrożyć leczenie. Jest to szczególnie ważne w kontekście Pani płodności- z pewnością za jakiś czas zechce Pani mieć dzieci, jeśli jeszcze ich Pani nie rodziła, a długie i nieregularne cykle często współistnieją z rzadkimi owulacjami i tym samym problemami z zajściem w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!