Zapis badania elektrokardiograficznego do interpretacji

mam 61 lat w opisie ekg mam nastepujacy opis rytm zatokowy 67 lewogram patologiczny lah niespecyficzna zaburzenia przewodzenia srodkomorowego proszę o informacje czy to rozpoznanie kwalifikuje mnie do dalszej diagnostyki

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Lewogram patologiczny (inaczej patologiczne odchylenie osi serca w lewo) oznacza, iż kierunek średniego wektora depolaryzacji mięśnia sercowego zawiera się w przedziale od -30 do -90 stopni. Tłumacząc to bardziej przystępnymi słowami można powiedzieć, iż rozprzestrzeniający się w sercu impuls elektryczny, który pobudza wszystkie komórki mięśnia sercowego do kurczenia się, posiada określony kierunek. Nazywamy go osią elektryczną serca. Oś tą określamy na podstawie pewnych cech zapisu EKG (można podać jej kąt nachylenia w stopniach). Wartość tego kąta mieści się najczęściej w przedziale od 0 do 90 stopni – mówimy wtedy o tzw. nomogramie. Czasami oś może być odchylona nieco w lewo (lewogram) lub w prawo (prawogram) – taka sytuacja nie również budzi niepokoju. Zdarza się jednak (i tu przechodzę powoli do odpowiedzi na pytanie), iż oś serca wykracza poza granice normy – mówimy wtedy o patologicznym jej odchyleniu w prawo lub w lewo (odpowiednio patologiczny prawogram lub lewogram). Lewogram patologiczny spowodowany może być blokiem przedniej wiązki lewej odnogi (w skrócie LAH), przebytym zawałem ściany dolnej, obecnością tzw. zespołu preekscytacji lub specyficznym ułożeniem serca w klatce piersiowej. Jego przyczynę można określić na podstawie wywiadu zebranego od pacjenta lub innych, charakterystycznych cech zapisu EKG. Sama obecność lewogramu patologicznego zazwyczaj nie przesądza ostatecznie o tym, czy można wykonać zabieg w znieczuleniu ogólnym. Jego obecność nakazuje natomiast poszukanie ewentualnych przyczyn (które wymieniłem) a one mogą już mieć wpływ na przeprowadzenie operacji i rodzaj znieczulenia. Proponuję umówić się na wizytę do kardiologa