Zapłodnienie bez wytrysku, czy możliwe?

Witam.
Chciałam się dowiedzieć, czy zapłodnienie bez wytrysku jest możliwe? Jaka jest szansa, zarówno w dni płodne jak i niepłodne, na ciążę? Czy zanotowano w ogóle przypadki zajścia w ciążę bez wytrysku?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam.
Chciałam się dowiedzieć, czy zapłodnienie bez wytrysku jest możliwe? Jaka jest szansa, zarówno w dni płodne jak i niepłodne, na ciążę? Czy zanotowano w ogóle przypadki zajścia w ciążę bez wytrysku?

Witam!

Zapłodnienie bez wytrysku jest możliwe, ponieważ wydzielany jest preejakulat (nasienie w bardzo małej ilości, niezauważalne). Oczywiście prawdopodobieństwo takiego zapłodnienia jest nieporównywalnie mniejsze, ale jest. Dlatego właśnie stosunek przerywany jako metoda antykoncepcyjna jest jedną z najmniej skutecznych metod. Wskaźnik Pearla 12-36.

Zapłodnienie jest możliwe tylko w dni płodne. Podczas dni niepłodnych i pełny wytrysk nie doprowadzi do zapłodnienie, oczywiście pod warunkiem, że dni te zostały prawidłowo określone.

Tutaj znajdzie pani więcej informacji o metodach antykoncepcyjnych i o określaniu dni płodnych.

Serdecznie pozdrawiam!