Zapomniana tabletka antykoncepcyjna na początku nowego blistra

Witam! Pytanie dotyczące antykoncepcji. Biorę lek N*** od 1,5 roku stale o stałej porze, czyli o godzinie 18:00. Ostatnio zapomniałam przyjąć drugą tabletkę z opakowania, tzn. pierwszą przyjęłam poprawnie o 18:00, a kolejną zapomniałam przyjąć o 18:00 i przyjęłam ją o 7:00 rano. W tej sytuacji minęło 37 godzin od przyjęcia pierwszej. Jest to godzina spóźnienia w stosunku do bezpiecznych 12 godzin, które podaje ulotka. Czy w takim przypadku istnieje ryzyko zajścia w ciążę, jeżeli stosunek został odbyty tego samego dnia, w którym przyjmowałam pierwszą tabletkę z bistra? Czyli w skrócie: pominięta tabletka z pierwszego tygodnia z opóźnieniem 37-godzinnym, odbyty wcześniej stosunek. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Po prostu zastanawiam się czy ta godzina ma duże znaczenie i jednak osłabia ochronę przed ciążą? Kiedy ewentualnie najwcześniej mogę zrobić test ciążowy, aby się przekonać czy jest wszystko ok?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zapomnienie tabletki na początku nowego blistra wiążę się ze stosunkowo największym ryzykiem zajścia w niechcianą ciążę. Powinna Pani w takiej sytuacji stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy przez kolejnych siedem dni regularnego stosowania antykoncepcji hormonalnej lub wstrzymać się od współżycia. Jeśli do stosunku już doszło, to rozwiązaniem może być tzw. tabletka po, ale w chwili gdy czyta Pani tą odpowiedź, będzie już prawdopodobnie za późno na jej zażycie (przyjmuje się do 72 godzin po stosunku). Test ciążowy proszę wykonać w trzy tygodnie od daty odbycia stosunku, dla pełnej wiarygodności jego wyniku.

Pozdrawiam serdecznie!