Zapomniana tabletka antykoncepcyjna w pierwszym tygodniu

Witam! Zapomniałam o 7 tabletce (wzięłam ją dokładnie po 16 h od czasu kiedy powinnam ją wziąć). 7 tabletkę powinnam wziąć w środę o 21, a przyjęłam w czwartek o 13. Na opakowaniu jest napisane, żeby jak najszybciej przyjąć zapomnianą (co już zrobiłam), a dalej kontynuować tak jak wcześniej. Niestety kilka dni wcześniej (dokładnie w sobotę) współżyłam ze swoim facetem. Czy są duże obawy w kierunku zajścia w ciążę? Na ulotce jest napisane, że jeśli współżycie było 7 dni przed, to są obawy - jednak nie mogłam nigdzie w Internecie znaleźć szerszych informacji na ten temat - czy 7 tabletka (kończenie 1 tygodnia) jest niebezpieczna? To jest już moje 3 opakowanie, wcześniej nie miałam żadnych przeszkód. Bardzo dziękuję za informację. Należę do osób panikujących, dlatego szybka odpowiedź jest dla mnie bardzo ważna.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani, w przypadku zapomnienia o tabletce w pierwszym tygodniu danego opakowania, przyjąć pominiętą pigułkę jak najszybciej (tak jak Pani uczyniła) oraz przyjąć tabletkę przynależną do danego dnia, mniej więcej o tej porze co zwykle. Jeśli tak Pani zrobiła, to przez kolejnych 7 dni powinna Pani dodatkowo powstrzymać się od współżycia lub stosować prezerwatywę. Skoro współżyła Pani w przeciągu kilku dni przed zapomnianą tabletką, to istnieje pewnie ryzyko owulacji i zajścia w ciążę w wyniku opóźnienia ponad 12-godzinnego w przyjęciu tabletki, ale jest ono niewielkie. Należy wykonać test ciążowy, np. pod koniec 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Jeśli wynik będzie negatywny, to może Pani spokojnie kontynuować hormonalną antykoncepcję, nie obawiając się, że zaszła Pani w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!