Zarzucenie treści żółciowej do żołądka

Moja mama miała zabieg usunięcia woreczka żółciowego. Po tymże zabiegu pojawił się problem zarzucania treści żółciowej do żołądka. Słyszałam, że taki stan, który utrzymuje się długo może spowodować zapalenie błony śluzowej żołądka, a w konsekwencji metaplazję i rozwój raka. Jakie leki lub zioła można przyjmować w takiej sytuacji.Dodam, że mam nie może przyjmować wielu leków ponieważ ma HCV i 3 stopień zwłóknienia wątroby. Jest tuż przed leczeniem interferonem.Co począć? Proszę o radę

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie refluksu jest konieczne, aby pozbyć się dyskomfortu, który powoduje. Można leczyć refluks stosując zalecone przez lekarza inhibitory pompy protonowej w postaci różnych leków na przykład controlocu .Oprócz leczenia farmakologicznego można również stosować odpowiednią dietę na refluks. Czasem konieczne jest również chirurgiczne leczenie refluksu. Jest to metoda leczenia z wyboru wtedy kiedy nie możemy wyleczyć refluksu środkami farmakologicznymi. Jeżeli tylko dowiemy się, że mamy refluks trzeba jak najszybciej rozpocząć leczenie, aby nie pogorszyć swojego zdrowia i szybciej go wyleczyć.