Zaśniad groniasty częściowy i łyżeczkowanie jamy macicy

Witam! 2 tygodnie temu miałam robione łyżeczkowanie - martwa ciąża. Pobrano materiał z jamy macicy i dziś dostałam wynik. W rozpoznaniu jest napisane: "Mola hydatidosa partia lis-WHo class". Co to oznacza? Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Wynik ten oznacza zaśniad groniasty częściowy. Jest to łagodna postać ciążowej choroby trofoblastycznej. Jeśli jeszcze Pani nie była, to powinna niezwłocznie udać się do swojego lekarza, który zarządzi dalsze postępowanie. Konieczne będzie oznaczanie poziomu hormonu beta HCG aż do momentu gdy osiągnie on wartość nie wskazującą na ciążę. Istnieje bowiem niewielkie ryzyko przetrwania zmiany w macicy i jej przeistoczenia w formę złośliwą, zagrażającą życiu. W przypadku przetrwania zmiany poziom beta HCG nadal będzie wskazywał na ciążę i, co więcej, będzie wykazywał tendencję do wzrostu. Zwykle jednak łyżeczkowanie jest wystarczającą procedurą w przypadku zaśniadu groniastego, zwłaszcza w postaci częściowej. Poziom beta HCG powinien z czasem spaść do zera i dalsze leczenie nie będzie konieczne. Pozdrawiam serdecznie!