Zaświadczenie o depresji - jakie uprawnienia mi się należą?

Mam na imię Karina i jestem z Legnicy. Od dwóch lat się leczę na depresję, a mam ją od 14 roku życia. Teraz mam 19 lat. Lekarz powiedział, że jestem niezdolna do pracy i chce mi wystawić zaświadczenie. Co z tego tytułu mi się należy i ile?

Witam Pani Karino,

Zaświadczenie o niezdolności do pracy uprawnia Panią do starania się o rentę z ZUS-u na okres na jaki zostanie ono wystawione. Może Pani otrzymać zaświadczenie o stałej niezdolności do pracy, bądź o niezdolności czasowej - jest wówczas wystawiane na konkretny czas 6 miesięcy, roku, dwóch lat... Zależy to od głębokości Pani zaburzeń i lekarza prowadzącego. Wszystkich informacji dotyczących formalności związanych ze składaniem wniosku o rentę udzielą Pani w Ośrodku Pomocy Społecznej. Adresy konkretnych placówek OPS-ów, najbliższych miejscowości, w której Pani mieszka można znaleźć w internecie.

Pozdrawiam