Zatrzymanie miesiączki a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Miałam co do dnia obliczoną miesiączkę i właśnie wtedy dostałam krwawienie. Kochałam się z chłopakiem w tym dniu, ale ze stresu, zastopowało mi się krwawienie i wzięłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną, tak jak były mi przybliżone informacje przez lekarza, tzn., pierwszą tabletkę w pierwszym dniu miesiączki. Brałam przez 5 dni i dostałam okres na jeden dzień, biorę dalej tabletki i mam pytanie czy dają 90% zabezpieczenia? Proszę pilnie o odpowiedź, z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Uważa się, że tabletki dają ok. 99% zabezpieczenia, tzn. na 100 kobiet je przyjmujących i współżyjących przez 1 rok, jedna zajdzie w ciążę. Skoro rozpoczęła Pani stosowanie tabletek pierwszego dnia miesiączki, to może Pani być spokojna- jest Pani zabezpieczona przed ciążą. Podczas przyjmowania pierwszych kilku opakowań, może Pani doświadczać nieregularnych krwawień i plamień, jest to normalne i nie ma związku ze skutecznością antykoncepcyjną. Po wybraniu 3-4 blistrów krwawienia śródcykliczne powinny minąć. Jeśli tak się nie stanie, wskazane może być odstawienie tabletek lub zmiana na iny preparat, o większej zawartości hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!