Zawroty głowy przy zmianie pozycji i osłabienie po wysiłku fizycznym a anemia

Mam pytanie, jak w temacie. Kilka rzeczy w moim organizmie zaczyna mnie ostatnio niepokoić. Chodzi mianowicie o to, że: za każdym razem, gdy gwałtownie wstanę, czy z łóżka, czy z ziemi, kręci mi się w głowie; ona sama bardzo często mnie boli; nieraz napada mnie wewnętrzne uczucie stresu, mimo że nie robię nic, co mogłoby to spowodować, wtedy szybko się pocę i bardzo szybko bije mi serce; wypadają mi włosy; szybciej się męczę, mimo że uprawiałam sport, czego teraz nie robię z braku czasu. Czy to może być anemia?

KOBIETA ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Objawy, które Pan/Pani opisuje mogą świadczyć o anemii. Jednak należy pamiętać, że są to objawy niecharakterystyczne, tzn. mogą wynikać również z innych patologii. Najprostszą metodą różnicowania przyczyny dolegliwości jest wykonanie badania morfologii krwi obwodowej (należy zwrócić szczególną uwagę na poziom hemoglobiny = Hb, ilość krwinek czerwonych =RBC oraz objętość krwinki czerwonej =MCV). Badanie to ponadto pomaga wstępnie zróżnicować przyczynę anemii (np. w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza poziomy wszystkich parametrów będą obniżone, natomiast z niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego Hb i RBC będą obniżone, a MCV podwyższony). W pana/Pani przypadku radziłabym również oznaczyć poziom TSH, gdyż objawy opisane w poście mogą świadczyć o nadczynności tarczycy. Dalsze postępowanie będzie uzależnione od wyników badań.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty