Zawroty głowy, szybkie bicie serca i drżenie całego ciała a atak nerwicowy

Witam. Ostatniego wieczora bardzo kręciło mi się w głowie bez wyraźnego powodu, a po niedługim czasie serce zaczęło mi bardzo szybko bić (puls 95-110), jednak miałam bardzo niskie ciśnienie i miałam silne drżenie całego ciała. Cierpię na nerwicę, jednak nigdy nie przechodziłam ataku nerwicowego, ale podejrzewam, że teraz właśnie mógł on wystąpić. W lipcu odłożyłam Fluoksetynę i rozpoczęłam antykoncepcję.

Witam Panią serdecznie. Zanim odpowiedziałam na Pani pytanie skonsultowałam się jeszcze z lekarzem kardiologiem. Objawy, które Pani opisała nie muszą być, chociaż mogą, atakiem nerwicowym. Opisała Pani ciąg reakcji występujących po sobie: gdy spada ciśnienie, puls może wzrosnąć, występują wtedy zawroty głowy i drżenie całego ciała. Mogło być tak, że fizjologicznie z jakiegoś powodu spadło Pani ciśnienie. Mogło być również tak, że był to atak nerwicy. Z jakiegoś powodu Pani zapisano tą Fluoksetynę. Zachęcałabym Panią gorąco do zapisania się przynajmniej na konsultację do psychoterapeuty (ja polecam szczególnie podejście psychodynamiczne). Jest Pani na tyle młoda, że warto by było rozważyć taki rodzaj pomocy. Leki czasami są niezbędne, ale wyciszają objawy. Warto by było sięgnąć do przyczyn i postarać się je rozwiązać. Wtedy jest szansa, że zaburzenia na które Pani cierpi już nie powrócą. Życzę powodzenia. Małgorzata Danielewicz

Witam,
Wskazane przez Panią objawy mogą być symptomami nerwicy lekowej z napadem leku panicznego. Jednak zawsze w momencie występowania objawów somatycznych najpierw należy wykluczy przyczyny natury biologicznej. Proponuje skonsultować objawy z lekarzem prowadzącym, a następnie podjąć kompleksowe leczenie objawów nerwicowych. Taki efekt daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią - w przypadku nerwic bardzo dobre skutki daje terapia w nurcie poznawczo - behawioralnym.
Pozdrawiam!