Zawsze myję się po stosunku. Czy ma to wpływ na to, iż od dłuższego czasu nie umiem zajść w ciażę?

Mam 27 lat, nie palę, nie piję. Z pierwszym dzieckiem nie było problemów. Nie biorę tabletek, chodzę do lekarza, no i jesteśmy zdrowi, ale mimo tego nie mogę zajść w ciążę. Poza tym parę dni przed miesiączka mam brązowe plamy, a za jakieś 3 dni mam miesiączkę, czy to ma jakiś wpływ?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Jeśli nie wykonuje Pani irygacji (płukania) pochwy, to mycie się po stosunku nie ma wpływu na szanse na zapłodnienie. Natomiast plamienie przed miesiączką może świadczyć o niewydolności ciałka żółtego. Jest to stan wywołujący zmniejszenie stężenia progesteronu we krwi. Niedobór tego hormonu może prowadzić do zaburzenia procesu zagnieżadżania się i utrzymania zarodka w błonie śluzowej macicy. Proszę zgłosić ten problem swojemu lekarzowi, aby ten mógł wykonać badania hormonalne, które pomogą rozpoznać lub wykluczyć to schorzenie.

Pozdrawiam serdecznie!