Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych a ryzyko ciąży

Od 6 lat biorę tabletki antykoncepcyjne i zawsze miałam wszystkie krwawienia w terminach po zakończeniu brania opakowania. Teraz mija 6 dzień jak nie dostałam okresu, od czasu zakończenia opakowania czuję jak mnie pobolewają jajniki. Miałam wczoraj plamienie, ale na tym się skończyło i nic. Czy mogę być w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Może być Pani w ciąży, proszę to sprawdzić wykonując domowy test ciążowy. U kobiety utrzymującej aktywność seksualną powinna być to zawsze pierwsza czynność gdy miesiączka się spóźnia lub nie dochodzi do krwawienia z odstawienia przy antykoncepcji hormonalnej. Żadna metoda antykoncepcyjna, nawet stosowana idealnie wg zaleceń producenta nie daje bowiem pewności nie zajścia w ciążę. Z drugiej strony brak krwawienia nie oznacza automatycznie ciąży. Często u użytkowniczek antykoncepcji hormonalnej obserwuje się słabnącą intensywność krwawień z odstawienia. Z czasem mogą się też zacząć pojawiać nieregularne krwawienia w środku brania opakowania tabletek. Pozdrawiam serdecznie!