Zbyt gruba nastolatka - jak schudnąć?

Moja waga to 64 kg, wzrost 169,5cm dodam że mam 13 lat wyróżniam się tym iż mam kształty jak na dojrzałą kobietę to znaczy rozmiar miseczki to pełne b, i boleśnie miesiączkuje od 8 roku życia.. i wcięcie w tali, gdyż rzadko się to zdarza koleżankom w moim wieku. wymiary biodra:90cm, talia: 72cm. Miałam próby odchudzania lecz ten nie szczęśliwy efekt jojo. W mojej rodzinie występuje nadwaga. Mam budowę po ojcu i on ma nadwagę. Lekarz u mnie nie stwierdził nadwagi. Bardzo często nie jadam śniadań, gdyż nie mam czasu.. lecz w szkole zastępuje to słodkim.. obiad jem od czasu do czasu jak już jem to 15-16. Różnie jest z wieczorami, czasem zjem dużo do godziny 22 a czasem od 16 nic nie jem. Proszę o pomoc, chciałabym dietę lub jakiś rozkład ćwiczeń na dłuższą metę. Dieta żeby nie wymagała zbyt dużej kwoty. Pozdrawiam;]

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 22,14 i znajduje się między 75 a 90 percentylem. Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa i nie potrzebujesz diety odchudzającej. Jednak powinnaś zwrócić szczególną uwagę na to co jesz, gdyż zakres ten nazywany jest także "tendencją do nadwagi".
Codziennie spożywaj 4-5 posiłków o regularnych porach. Nigdy nie zapominaj o I śniadaniu zjedzonym przed wyjściem do szkoły, jak również o II śniadaniu. Nie można zastępować ich "czymś słodkim", gdyż to bardzo prosta droga do rozwoju nadwagi. Obiad powinnaś zjeść po przyjściu ze szkoły lub w szkole, natomiast kolacja powinna być ok 3-4 godzin przed snem.

Twój jadłospis powinien opierać się na takich produktach jak: pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe/żytnie pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy), mleko i jego przetwory (bez cukru i słodkich dodatków), chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce.
Zrezygnuj z potraw tłustych, smażonych, produktów typu fast-food, chipsów, przekąsek, cukru i słodyczy, ciast, ciasteczek, produktów cukierniczych, słodzonych gazowanych napojów. Soki owocowe zastąp wodą mineralną.
Do takie sposobu żywienia niezbędne jest dołączenie aktywności fizycznej.
Opisy ćwiczeń zjadziesz na stronie
www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam