Zbyt niski wynik betaHCG

Witam,
w dniu dzisiejszym (02.06.2010 - 27 dc) zrobiłam badanie beta-hcg po 10 dniach przyjmowania luteiny. Wynik - 17,60 mlU/ml, czyli zgodnie ze wskazówkami na karcie wyników jest to 0,2-1 tc. Zastanawiam się jednak, czy wynik nie jest za niski na prawidłową ciążę.

Owulacje miałam najprawdopodobniej 17 lub 18 dc. Od 16 dc przyjmowałam luteinę, którą z uwagi na wynik sugerujący ciążę przyjmuję nadal (a może nie powinnam??)
Bardzo proszę o interpretację wyniku. Pozdrawiam

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Na dzień dzisiejszy nie ma powodu do niepokoju. Na podstawie jednego oznaczenia beta HCG nie da się określić prawidłowości ciąży. Ocenia się to w co najmniej dwóch badaniach, oceniając dynamikę wzrostu stężenia tego hormonu. Poza tym, nie jest to badanie służące w głównej mierze do oceny dobrostanu ciąży.

Proponuję powtórne oznaczenie stężenia beta HCG za co najmniej tydzień oraz zgłoszenie się do ginekologa w celu zbadania i wykonania badania ultrasonograficznego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.