Zbyt skąpa i krótka miesiączka

Witam
mam 26 lat mam i problem z miesiączką. Otóż od 1,5 roku leczę zbyt wysoką prolaktynę przed 14,377ng/ml po tabletce 335,909ng/ml i zbyt niski progesteron 0,42ng/ml po 4 miesięcznym przyjmowaniu syntetycznego analogu p**** i b**** zaszłam w ciążę, niestety ciąża obumarła i miałam wyłyżeczkowanie. Od tamtej pory mam bardziej skąpe i krótsze miesiączki 1-2 dni później są tylko plamienia.
Dodam, że nadal przyjmuję tabletki, jaka może być przyczyna tak skąpych i krótkich miesiączek i jaka jest szansa, że zajście w kolejną ciążę.
Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Wśród przyczyn krótkich i skąpych miesiączek najczęściej stwierdza się zaburzenia hormonalne pierwotne lub wtórne, czyli np. hiperprolaktynemię. Myślę, że warto powtórnie oznaczyć gospodarkę hormonalną.

Niestety jest za mało informacji by móc dokładnie powiedzieć, jak powinno wyglądać dalsze leczenie i jakie są szanse na donoszenie ciąży.  Ważna jest na pewno dalsza opieka zarówno ginekologa jak i endokrynologa, obserwacja czy cykle są owulacyjne, czy nie ma towarzyszących zaburzeń innych hormonów płciowych. Potrzebna jest też weryfikacja, czy przejmowane dawki progesteronu są odpowiednie. Syntetyczny analog progesteronu w małej dawce nie powoduje blokowania owulacji (<30mg/d), powinien być jednak podawany przy planowanej ciąży dopiero po stwierdzeniu jajeczkowania, aby nie utrudniać zapłodnienia.
Trudno też powiedzieć, czy przebyte przez Panią poronienie było spowodowane niedostatecznym poziomem progesterony, czy miało inne przyczyny.

Tutaj znajdzie Pani artykuł pt. poronienie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!