Czy można wyleczyć ataki paniki?

Witam! Wszystko zaczęło się wieczorem w pracy. Najpierw czułem lekki ból lewej reki co trochę mnie zaniepokoiło. Po jakimś czasie zrobiło mi się słabo, więc usiadłem i wtedy się zaczęło. Praktycznie obie ręce miałem jak sparaliżowane, palce sztywne i ściągnięte razem, trzęsło mną na wszystkie strony, oddech bardzo szybki a na koniec problemy z mową. Wezwane pogotowie zabrało mnie do szpitala, gdzie po badaniach zdiagnozowano Panic Attack. Nie wiem co powinienem zrobić? Czy podjąć jakieś leczenie? W ostatnich latach miałem poważne problemy rodzinne, najpierw wypadek, a potem próba samobójcza syna. Mam problemy ze spaniem i częste uczucie niepokoju.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,
napisał Pan, iż przebywał Pan w szpitalu. Sądzę więc, że wszystkie możliwe somatyczne przyczyny takiego stanu zostały wykluczone.
Takie napady paniki niekiedy pojawiają się tylko kilka razy w życiu. W związku jednak z trudnymi i emocjonalnie angażującymi przeżyciami z ostatniego okresu w Pana życiu podejrzewałbym jednak, że problem może występować cyklicznie i nasilać się.

Poradziłbym Panu poszukać kontaktu do dobrego psychologa, a najlepiej do terapeuty poznawczo-behawioralnego. Takie problemy bardzo dobrze wycofują się w trakcie terapii. Innym rozwiązaniem byłoby przyjmowanie leków uspokajających. Jest to z pewnością tańsza i bardziej dostępna strategia leczenia, jednakże każdy lek ma swoje działania niepożądane (które oczywiście nie muszą wystąpić akurat u Pana, jednakże należy brać pod uwagę taką ewentualność). Specjalista będzie również z pewnością w stanie wyjaśnić wszelkie Pan wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie