Zdrowa dieta a witaminy

Chciałabym zdrowo się odżywiać i potrzebuję wskazówek, rad. Jakie warzywa, owoce mają najwięcej witamin oraz jakie mają. Stosować suplementy w postaci tabletek? Moja dieta dotychczasowa nie jest zbyt dobra... ciągły pośpiech albo i nawet brak czasu na jedzenie. Tłuste potrawy. Stąd cellulit, słabe włosy, wypadanie ich, kruche paznokcie. Od czego mogą brać się przebarwienia na moich udach?
ponad rok temu

Witam!

Należy zadbać zarówno o regularne spożywanie posiłków, jak i ich zbilansowany skład, dostarczający organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Na początek dobrze jest zastosować się do kilku zasad - słodzone soki i kolorowe napoje, mocną kawę i herbatę zastąpić na ile to możliwe niegazowaną wodą mineralną, zrezygnować z białego pieczywa i makaronów na rzecz bogatych w błonnik produktów z pełnego ziarna (ciemne pieczywo, kasze, brązowy ryż). Oczywiście dobrze też ograniczyć słodycze i fast foody. Z pewnością pomoże to Pani w walce z cellulitem (choć tu ważna jest również odpowiednia ilość i rodzaj ćwiczeń fizycznych), jak również wpłynie na kondycję skóry, paznokci i włosów.

Co do suplementów diety - przez jakiś czas może Pani stosować któryś z dostępnych w aptece preparatów witaminowo-mineralnych. Docelowo lepiej jednak zadbać, aby odpowiednia ilość składników w nich zawartych odżywczych dostarczana była organizmowi z dietą, a nie w postaci tabletek.

Jeśli łamliwość i wypadanie włosów, kruchość paznokci będą się nadal utrzymywać, warto wybrać się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania.

Przebarwienia skóry mogą pojawiać się np. po oparzeniu w czasie opalania - wtedy po jakimś czasie same ustępują, czasem może pomóc łagodny peeling. Ich powstawanie może być także efektem niedobowu witamin i minerałów.

Pozdrawiam.