Zdrowa dieta: jak schudnąć 6 kg w 3 miesiące?

Dzień dobry! Chciałabym schudnąć 6 kg w 3 miesiące. Mam 17 lat, ważę 52 kg i mam 152 cm wzrostu. Jest mi bardzo trudno schudnąć i przypuszczam, że powodem tego jest moja niedoczynność tarczycy. Ale mam nadzieję, że pomoże mi Pani w odpowiednim doborze diety. Jem raczej niewiele, np. śniadanie godz. 7:00 to: 1 kromka chleba razowego z dżemem, II śniadanie godz. 11:30 to: 1 kromka chleba razowego z serkiem topionym, godz. 14:00 jabłko, godz. 17:00 obiad to: talerz zupy i na II danie, np. kotlet schabowy z sałatką (nie mam możliwości zjedzenia obiadu o innej porze). A w sobotę niestety nadrabiam, bo jem: I śniadanie 9:00 2 kanapki z chleba razowego, o 10:00 jem jogurt, o 10:30 jabłko, o 13:00 obiad - spaghetti. O 15:00 batonika, 16:30 5 ciastek i na kolację o 19:00 2 kanapki. Do tego mało się ruszam, bo tylko 2 razy po pół godziny spaceru do szkoły i ze szkoły. Dziękuję. I proszę o pomoc.
17 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Jeżeli cierpisz na niedoczynność tarczycy, to kluczowa jest kontrola hormonów i utrzymywanie ich na właściwym poziomie. Gdy TSH, T3 oraz T4 są w normie, to nie powinno być większych problemów z odchudzaniem. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę, a właściwie na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych.

Dobrze, że jesz często, w małych porcjach. Jednak w tygodniu powinnaś jeść nieco więcej rano (śniadanie to najważniejszy posiłek dnia), a mniej wieczorem. Powinnaś wymienić kotleta i spaghetti na np. pierś z kurczaka z pieczarkami zapiekaną w przyprawach lub udka w rękawie foliowym (bez tłuszczu) oraz wyeliminować z diety słodycze.

Oto kilka zebranych wskazówek:
- ok. 1300-1500/dobę,
- regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5 razy dziennie,
- śniadanie do godziny po przebudzeniu,
- kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
- co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
- wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów,
- jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
- ogranicz produkty mączne- pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz cukry proste i alkohol.

Bardzo dobrze byłoby gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!)
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.
Pozdrawiam