Zdrowy styl życia i odchudzanie a zatrzymanie miesiączkowania

Witam, mam 19 lat, 54 kg/159 cm. 2 lata temu schudłam 6 kg i wtedy po raz pierwszy zatrzymała mi się miesiączka. Brałam lek (Cyclo-Progynova). Miesiączka wróciła, a ja niestety przybrałam 3kg. Próbowałam to zrzucić, niestety znowu zatrzymał mi się okres, byłam u lekarza i dostałam Luteinę. Przez rok było w porządku. Ostatnio odżywiam się zdrowo, zaczęłam biegać i znowu spóźnia mi się okres ponad 2 tyg. Czy możliwe jest, że mam problemy z hormonami? Co mi jest? Dodam, że się nie głodzę.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponuję skonsultować się z lekarzem i wykonać badania kontrolne w kierunku poziomu hormonów płciowych.Warto również zbadać poziom składników mineralnych uczestniczących w procesie krwiotworzenia (w szczególności żelaza, miedzi i witaminy B12), lub ocenić ich podaż wraz z codzienną dietą.
Prowadzenie zdrowego stylu życia (przy założeniu dostarczania odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych ) nie może być przyczyną zatrzymania miesiączkowania. Należy więc upatrywać jej w innych obszarach.

Witam serdecznie,
Bardzo często intensywny wysiłek fizyczny, zbyt restrkcyjna dieta lub niedobór tłuszczu w organizmie powoduje zaburzenia miesiączkowania. W Twoim przypadku wystąpiło to już 2 krotnie. Zwiąksz ilość tłuszczu w diecie - spożywaj około 2-4 łyżki oleju lnianego lub oliwy z oliwek w ciagu dnia. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe organizm wykorzysta do celów zdrowotnych, a nie do magazynowania. Po 1-1,5 tygodniu miesiączka powinna wrócić. Pozdrawiam, Aneta Kościołek