Zelixa 15 a branie leków

Witam, mam 52 lata, na początku tego roku zostałam zwolniona z pracy w ramach redukcji etatu. Przeżyłam to bardzo boleśnie. Byłam zmuszona zasięgnąć porady lekarza specjalisty psychiatry. Przez ponad miesiąc byłam hospitalizowana i przyjmuję leki jak: Convulex 150, Efectin ER 75 (przedtem ER150) i Lerivon. Przytyłam 5 kg, które chciałabym zrzucić. Czy mogę po tych tabletkach zażywać Zelixę? Dziękuję za odpowiedź. Alis.

Witam serdecznie,

Doradzam wstrzymanie się z przyjmowaniem Zelixy (Sibutramina). W literaturze spotyka się opisy pogorszenia stanu psychicznego, spowodowanego przyjmowaniem tego preparatu. Jest Pani leczona kombinacją leków: Mianseryny (Lerivon), Venlafaxyny (Efectin) i Kw. Walproinowego (Convulex). Zgadzam się, iż ta kombinacja może powodować zwiększenie masy ciała. Leki „ułatwiające schudnięcie” są ostatecznością i warto wspomnieć, że zarejestrowane są do leczenia jedynie tych pacjentów, u których inne metody zmniejszenia masy ciała okazały się nieskuteczne.

Po pierwsze proponuję wizytę u dietetyka lub osoby zajmującej się dietą (co zazwyczaj przynosi świetne rezultaty). Jeżeli opracowanie diety, zwiększenie aktywności fizycznej i ewentualna korekta nawyków żywieniowych okażą się nieskuteczne – proponuję wizytę u lekarza prowadzącego leczenie i rozmowę na temat możliwości zmiany leków. Farmakologiczne leczenie otyłości (bo do tego służy Zelixa) jest ostatecznością – i może być prowadzone jedynie przez lekarza mającego wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

Pozdrawiam