Zepsuty ząb a jego wpływ na serce

Witam od około 4 lat mam problem z 8 zębem w dolnej szczęce. Podejmowane były starania żeby go ocalić. Niestety z zęba wydobywa się krew pomieszana z ropą. Ząb jest do usunięcia. Zwlekam z tym od około roku ( strach przed dłutowaniem itd). Czy taki stan rzeczy mógł wpłynąć niekorzystnie na serce ( częste kołotania) albo inne organy?

Aleksander Ropielewski

Tak, ponieważ stan zapalny powoduje rozsiew bakterii do organizmu. Poza tym sam stan zapalny powoduje wytwarzanie substancji zmniejszających próg bólu. Dodam, że 8 ząb jest niepotrzebny z punktu widzenia żucia i nie warto o niego walczyć.