Zespół manii a szanse na powrót do zdrowia

4 lata temu żona l. 60 miała operację serca z powikłaniami. Pół roku spędziła pod moją opieką i zaczęła nalegać na mój powrót do pracy za granicą. Po roku pojawiły się u niej książkowe objawy manii. Dopiero pół roku potem biegły sądowy rozpoznał zespół paranoidalny zalecając leczenie szpitalne, którego nie podjęła. Wcześniej wystąpiła z szeregiem kłamliwych zarzutów o separację i odcinając mnie od inf. o jej stanie zdrowia i opuściła dom. Czy i jakie są szanse na jej powrót do zdrowia i do domu?

Dzień dobry.
Rozumiem Pana niepokój o zdrowie żony. Jednak trudno powiedzieć, czy są szanse na wyzdrowienie - jeżeli żona będzie przyjmować leki, chodzić na regularne spotkania z psychologiem to jest szansa na to że będzie bardziej realnie postrzegać otaczającą ją rzeczywistość.
Pozdrawiam

Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton

Myslę, iż szanse na powrót do zdrowia Pana małżonki są takie same jak no to,iż do niego nie powróci. Natomiast kwestia akceptacji Pana jako męża to odrębna sprawa i proponowałbym w inny sposób skonstruować pytanie.

Wszystkiego dobrego

Franciszek Bartkiewicz

Witam,

zespół paranoidalny jest chorobą, którą bezwzględnie należy leczyć pod kontrolą psychiatry, we współpracy z psychologiem, gdyż może się ona pogłębiać. Osoby doświadczające tego rodzaju trudności wymagają wiele wyrozumienia i zaangażowania ze strony rodziny/przyjaciół. Jeśli chce Pan pomóc żonie, może warto zastanowić się komu z bliskich osób żona ufa (Panu najwyraźniej nie) i spróbować zaangażować tę właśnie osobę/osoby do pomocy wszelkimi sposobami w kierunku podjęcia przez nią leczenia i kontynuowania go. Warto by ta zaufana osoba przedstawiła jej też argumentację na rzecz regularnego zażywania leków – tylko wtedy leczenie będzie miało sens.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel