Zespół suchego oka a leczenie

Witam serdecznie.Od wielu lat cierpie na zespol suchego oka(zaczerwienione oczy-udreka Biore krople nawilzajace,mialem nawet zatyczki Form FIT na 3 i na 6 mcy. Zwykle i hydrozelowe. bez efektu! oczy nadal wygladaja koszmarnie. Wykonywalem test na tarczyce,bakterie ktore mogly by miec wplyw na zwrok.... Przeczytalem ze jedna z inwazyjnych metod leczenia Zespolu Suchego Oka jest:Laserowy zabieg trwalego zamkniecia punktow lzowych...Prosze o kontakt,porade! Z wyrazami szacunku.. pacjent.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zespół suchego oka bezwzględnie wymaga leczenia. Stan ten sprawia bowiem, iż narząd wzroku jest bardziej podatny na infekcje, które mogą doprowadzić do bakteryjnego zapalenia rogówki, a w najcięższych przypadkach do powstania owrzodzenia gałki ocznej, jej perforacji, a w konsekwencji – do utraty wzroku. Leczenie polega przede wszystkim na uzupełnianiu filmu łzowego poprzez dostarczanie środka zwilżającego w postaci preparatów określanych wspólnym mianem sztucznych łez. U pacjentów z ciężką postacią zespołu suchego oka zaleca się właśnie wspomniany laserowy zabieg trwałego zamknięcia punktów łzowych – małych otworków na brzegach powieki dolnej i górnej, które odprowadzają łzy do kanalików łzowych.

Przy tak nasilonych objawach powinien Pan zgłosić się do reumatologa specjalizującego się w zespole Sjogrena celem ustalenia leczenia innymi poza kroplami lekami. Skład łez w z.S. jest nieprawidłowy i nawet zamknięcie kanalików może nie przynieść efektów.