Zgrubienia przyoskrzelowe w badaniu RTG płuc

proszę o interpretację zdjęcia RTG płuc Serce lewo komorowe nieco powiększone, krążenie małe wydolne, miąższ płucny bez świeżych zagęszczeń. Zgrubienia przy oskrzelowe w polach dolnych obu płuc. Dziękuję Marcin
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Powiększone lewe serca oznacza dokładniej mówiąc powiększoną lewą komorą. Być może w wyniku nadciśnienia lub zwężenia zastawki aortalnej . Krążenie małe to krążenie krwi pomiędzy sercem a płucami czyli mechanizm wymiany gazowej i utlenowywania krwi. Zgrubienia bądź zwłóknienia najczęściej świadczą o przebytych stanach zapalnych - są to zmiany pozapalne.