Zimne nogi i ręce a wzwód członka

Witam. Mam problemy ze wzwodem podczas stosunku z żoną. Zaczęły się one na początku stycznia. Za pierwszym i drugim razem było mi zimno. Gdy są mrozy, minusowe temperatury mam zawsze zimne nogi i ręce, nie tylko na powietrzu. Również w domu mam takie same objawy, tj. zimne nogi. Czasami ręce są normalne, ciepłe. Przed kolejnym, trzecim, stosunkiem założyłem 3 pary skarpetek, wykąpałem się w ciepłej wodzie i także nic nie było. Występują nocne i ranne wzwody członka. Psychicznie mam ochotę na seks, ale odczuwam niepokój, że kolejny raz może się nie udać. Proszę o poradę w tej sprawie, czy można to skutecznie leczyć, czy są to czynniki psychogenne, organiczne czy raczej mieszane?
ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

niestety, zimno jest czynnikiem osłabiającym erekcję. Dlatego warto zadbać, aby w pomieszczeniu, w którym uprawiacie Państwo seks, temperatura była dla Pana komfortowa. Proszę sobie nie wmawiać zaburzeń erekcji - problem prawdopodobnie tkwi np. w nieszczelnych oknach, za słabym ogrzaniu mieszkania. Jeśli jest Panu zimno, to jest Panu niekomfortowo. To tak, jakby bolał Pana brzuch - też mógłby mieć Pan kłopoty z erekcją.

Jeśli wprowadzenie komfortowej temperatury nie wystarczy, warto będzie rozważyć wizytę u lekarza - być może ma Pan problemy z krążeniem (zmiany miażdżycowe, palenie tytoniu). Mogą się one objawiać oziębnięciem kończyn oraz zaburzeniami potencji.