Zioła na ochronę gardła i krtani

jakie zioła, najlepiej pić, zeby chronić gardło, krtań? pytam, poniewaz czesto mam problemy z gardłem, chrype, drapanie lub łaskotanie w gardle. dodam, ze od jakiegoś roku nie pije w ogóle napojów gazowanych. Przyjmuje płyny takie jak zielona herbata (praktycznie codziennie), woda niegazowana lub kompoty, czasem mięta lub melisa.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W leczeniu bólów gardła najczęściej wykorzystywane są: arcydzięgiel, babka, chaber, dziurawiec, krwawnik, lipa, nagietek, szałwia. Mogą być stosowane pojedynczo lub w mieszankach, wewnętrznie lub zewnętrznie. Zioła te mają działania wielokierunkowe: przeciwzapalne, przeciwbólowe, gojące, antybakteryjne, przeciwgorączkowe, powlekające, zmniejszające obrzęk i przekrwawieni.