Złamane narzędzie stomatologiczne w kanale zęba po leczeniu

Witam, od kilku miesięcy mam w zębie złamane narzędzie, które złamało się w trakcie leczenia kanałowego, ząb z przetoką ale ropa już się nie wydostaje, tylko problem jest w tym że niektórzy twierdzą że to narzędzie musi być usunięte bo jest zagrożeniem dla życia jeszcze inny lekarz twierdzi, że spokojnie można ząb zaplombować, że to nie jest groźne, więc nie wiem co mam robić. Proszę bardzo o odpowiedź na to pytanie i radę w tej kwestii.

Dzień dobry, narzędzie tkwiące w kanale zęba, który miał ropny stan zapalny oznacza, że kanał ten mógł nie być do końca wyczyszczony. Jeżeli narzędzie zostało w trakcie wypełniania ominięte i kanał jest wypełniony do końca, a zmiana okołowierzchołkowa zniknęła, nie musi się Pani niczego obawiać. Jednym słowem, jeżeli kość wygoiła się po leczeniu najlepiej jest taki ząb zaplombować, a za jakiś czas ponowić zdjęcie rentgenowskie, aby skontrolować stan zęba i kości. Nie samo narzędzie tylko bakterie w kanale i w okolicach wierzchołka są zagrożeniem dla życia, a dotyczy to źle przeleczonych zębów nawet bez złamanego narzędzia.